ⓘ বীৰেশ্বৰ বৰুৱা ইংৰাজী: Bireswar Baruah ; ১৯৩৩ - ২০১০ ৰামধেনু যুগৰ এজন প্ৰখ্যাত কবি আৰু সমালোচক। তেখেত একাধাৰে গল্পকাৰ, ঔপন্যাসিক, নিবন্ধকাৰ, শিশু-সাহিত্যিক আৰু ..

                                     

ⓘ বীৰেশ্বৰ বৰুৱা

বীৰেশ্বৰ বৰুৱা ইংৰাজী: Bireswar Baruah ; ১৯৩৩ - ২০১০ ৰামধেনু যুগৰ এজন প্ৰখ্যাত কবি আৰু সমালোচক। তেখেত একাধাৰে গল্পকাৰ, ঔপন্যাসিক, নিবন্ধকাৰ, শিশু-সাহিত্যিক আৰু অনুবাদক।

                                     

1. সাহিত্যিক অৱদান

কবিতা

  • নিৰ্জন নাৱিক
  • নিৰ্বাচিত কবিতা
  • অন্য এক জোনাক
  • অচিন আৰাও
  • অনেক মানুহ অনেক ঠাই আৰু নিৰ্জনতা
                                     
  • বৰ ৱ হ ম বৰ ৱ নৱক ন ত বৰ ৱ হৰ বৰক কত অজ ত বৰ ৱ ব ৰ ন দ ৰক ম ৰ ভট ট চ ৰ য, ক শৱ মহন ত, মহ ন দ ৰ বৰ অমল ন দ গ হ, হ ম ন বৰগ হ ঞ ব ৰ শ বৰ
  • প ৰ ৱত প ৰস দ বৰ ৱ ই ৰ জ Parvati Prasad Baruva অসমৰ স হ ত য - জগতৰ এট চ ৰজ য ত স ম ন নক ষত ৰ ত খ ত পৰ চ ত আছ ল গ ত কব ৰ প প ৰ ৱত প ৰস দ আছ ল
  • কব ত ত আধ ন কত চ ৰ গৰ ক কব ৰ ব শ ষ উল ল খসহ নৱক ন ত বৰ ৱ অজ ৎ বৰ ৱ ন লমণ ফ কন, ব ৰ শ বৰ বৰ ৱ ৷ ৰ পৰ ল ড ফ চৰক ৰ মহ ব দ য লয ত প ৰবক ত
  • নৱক ন ত বৰ ৱ হৰ বৰক কত ব ৰ শ বৰ বৰ ৱ মহ ন দ ৰ বৰ দ ন শ চন দ ৰ গ স ব ম প ৰফ ল ল ভ ঞ হ ম ন বৰগ হ ঞ ন লমণ ফ কন, স শ ল শৰ ম দ ল প বৰ ৱ ন ৰ মলপ ৰভ
  • অজ ৎ বৰ ৱ ই ৰ জ Ajit Barua আগষ ট - এপ ৰ ল এজন অসম য স হ ত য ক, প ৰশ সন ক ব ষয আৰ স ব ধ নত স গ ৰ ম প ৰধ নক স হ ত য ক হ চ প ই
  • হ মচন দ ৰ বৰ ৱ ই ৰ জ Hemchandra Barua অসমৰ এজন প ৰস দ ধ স ব ধ নত স গ ৰ ম সম জস ৱক আৰ স হ ত য ক আছ ল অসম য সম জ জ ৱনত ত খ ত আগবঢ ই
  • প য ল বৰ ৱ ই ৰ জ Piyoli Baruah অসমৰ স ব ধ নত আন দ লনৰ এগৰ ক সক ৰ য য জ ৰ আছ ল ত খ তক ই ৰ জ চৰক ৰ ব দ ৰ হৰ অভ য গত ফ চ দ য চনৰ ইয ণ ড ব
  • ম ন ন বৰ ৱ ই ৰ জ Munin Barua এগৰ ক জনপ ৰ য অসম য চলচ চ ত ৰ পৰ চ লক হ চ ব অসম য স স ক ত ক জগতত এক পৰ চ ত ন ম প ৰভ ত পখ ৰ গ ন, হ য দ য
  • দ ব প ন বৰ ৱ ৰ প ত চন দ ৰ ন থ বৰ ৱ আৰ ম ত জ ন প ৰভ বৰ ৱ লত শ লৰ বৰ ৱ পৰ য লৰ এখ ত সৰ বকন ষ ঠ ষষ ঠ ভ ত আছ ল বৰ ৱ পৰ য লৰ আট ইক ইগৰ ক সন ত ন ই
  • ব ৰ ঞ চ ক ম ৰ বৰ ৱ অসমৰ এজন শ ক ষ ব দ, ল খক, ইত হ সব দ, ভ ষ ব দ আৰ ল ক - স স ক ত ক গৱ ষক অসমৰ ল ক - স স ক ত ৰ অম ল য সম পদসম হ উদ ধ ৰৰ ক ৰণ ত ও গ ট ই
  • ৰ দ ৰ বৰ ৱ ই ৰ জ Rudra Baruah জন ম: - ম ত য আধ ন ক অসম য স গ ত জগতত এক উল ল খন য ন ম ত খ তক অসম য চলচ চ ত ৰ আৰ অসমৰ স গ তসম হল