ⓘ ৪ ডিচেম্বৰ দিনটো গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জী অনুসাৰে বছৰৰ ৩৩৮ তম দিন। বছৰটো শেষ হ’বলৈ এই দিনৰ পৰা মুঠ ২৭টা দিন বাকী থাকে। এইদিনটোত ঘটা কেইটামান উল্লেখযোগ্য ঘটনা – ..

এলবাৰ্ট বান্দুৰা

এলবাৰ্ট বান্দুৰা হৈছে এগৰাকী কানাডীয়-আমেৰিকান মনোবিজ্ঞানী। তেখেত ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ মনোবিজ্ঞান বিভাগত ডেভিড ষ্টাৰ জৰ্ডান প্ৰফেচাৰ এমিৰেটাছ। মনোবিজ্ঞান আৰু শৈক্ষিক ক্ষেত্ৰখনলৈ আগবঢ়োৱা একাধিক উল্লেখযোগ্য বৰঙণিৰ বাবে বান্দুৰা জনাজাত। তেখেতৰ কেইখনমান ঘাঁই বিচৰণস্থলী হৈছে-সামাজিক বোধগত তত্ত্ব, থেৰাপি, আৰু ব্যক্তিত্ব মনোবিজ্ঞান। আচৰণবাদ আৰু বোধগত মনোবিজ্ঞানৰ মাজত একধৰণৰ উত্তৰণ ঘটোৱাৰ ক্ষেত্ৰত বান্দুৰাৰ ভূমিকা লেখত লবলগীয়া। বান্দুৰাই সামাজিক শিকন তত্ত্ব, স্ব-কাৰ্যকাৰিতা আৰু পৰ্যবেক্ষণমূলক শিকনলৈ প্ৰভাৱশালী বৰঙণি আগবঢ়াইছে। তেখেতৰ তত্ত্বাৱধানত সম্পন্ন হোৱা বব পুতলাৰ পৰীক্ষা স্মৰণীয়। ২০০ ...

                                     

ⓘ ৪ ডিচেম্বৰ

৪ ডিচেম্বৰ দিনটো গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জী অনুসাৰে বছৰৰ ৩৩৮ তম দিন। বছৰটো শেষ হ’বলৈ এই দিনৰ পৰা মুঠ ২৭টা দিন বাকী থাকে। এইদিনটোত ঘটা কেইটামান উল্লেখযোগ্য ঘটনা –

                                     

1. ঘটনাৰাজী

  • ১৯১০ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰতৰ অষ্টম ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামস্বামী ভেংকটৰমণৰ জন্ম হয়।
  • ইংৰাজ চিন্তাবিদ আৰু প্ৰসিদ্ধ সাহিত্যিক টমাছ কাৰ্লাইলৰ জন্ম হৈছিল আজিৰ দিনটোতে। তেওঁ ফ্ৰেন্স ৰিভিলিউচনৰ ৰচয়িতা ৰূপে বিখ্যাত আছিল।
  • ২০০৬ বৰ্ষৰ আজিৰ দিনটোতে শিক্ষাবিদ আৰু অৰ্থনীতিবিদ,অসমীয়া ভাষাত অসমৰ অৰ্থনীতি বিষয়ক গ্ৰন্থ লিখা প্ৰথমজন ব্যক্তি ভৱানন্দ ডেকাই মৃত্যু বৰণ কৰিছিল।
  • ১৯৯৭ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰত গণতন্ত্ৰৰ ১১শ লোকসভা ভঙ্গ কৰি দিয়া হয়।
  • আজি ভাৰতৰ নৌ সেনা দিৱস।
  • ২০১১ চনৰ আজিৰ দিনটোতে সাহিত্যিক, ইতিহাস গৱেষক তথা সমাজকৰ্মী, কামতা সাহিত্য ৰত্ন, অম্বিকাচৰণ চৌধুৰীৰ মৃত্য়ু হৈছিল।
  • ২০১০ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰতীয় ফুটবল খেলুৱৈ ৰবিন গুৰুঙ-এ কলকাতাৰ ছল্ট লেক ষ্টেডিয়ামত অ এন জি চি দলৰ হৈ ইষ্ট বেংগল দলৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ পেছাদাৰী ফুটবল কেৰিয়াৰৰ পাতনি মেলে।
  • ১৯২১ চনৰ আজিৰ দিনটোতে কবি সাহিত্যিক নলিনীধৰ ভট্টাচাৰ্যৰ জন্ম হৈছিল।
  • ১৮২৯ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰতবৰ্ষত সতীদাহ প্ৰথা নিষিদ্ধ হৈছিল। আৰু ইয়াৰ প্ৰধান উদ্যোক্তা আছিল লৰ্ড বেণ্টিক।
  • ১৯১০ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰতীয় টেষ্ট ক্ৰিকেটাৰ অমৰ সিঙৰ জন্ম হৈছিল।
                                     
  • ড চ ম বৰ December জ ল য ন আৰ গ ৰ গৰ য ন ক ল ণ ড ৰ ব স ধ ৰণভ ৱ ই ৰ জ ক ল ণ ড ৰ অন সৰ বছৰৰ দ ব দশ ম হ এই ম হট দ ন য ড চ ম বৰ শব দট ল ট ন
  • ৰ ম স ব ম ভ ঙ কটৰমন ড চ ম বৰ জ ন ৱ ৰ আছ ল এগৰ ক ভ ৰত য অধ বক ত ভ ৰত য স ব ধ নত আন দ লনৰ সক ৰ য স গ ৰ ম আৰ এগৰ ক ৰ জন ত ব দ
  • ব উৰ ণ, এপ ৰ ল ক ল ৰ ভ ৰপ ৰ প ত হ নৰ ফ ল ন ইট, ছ প ট ম বৰ ড চ ম বৰ ক ল ৰ স থ নত ক ৰ যব হ ছ ৰ মহম মদ চ ল হ আকবৰ হ ইদৰ ম
  • concerts. আহৰণ: ড চ ম বৰ thedewarists.com আহৰণ: ড চ ম বৰ Papon goes national on musical movement আহৰণ: ড চ ম বৰ Singing into
  • তৰ ল শৰ ম ই ৰ জ Tarali Sarma, জন ম: আগষ ট, অসমৰ এগৰ ক কণ ঠশ ল প আৰ স গ ত পৰ চ লক ম লত শ স ত ৰ য স গ ত আৰ ল ক - স গ তৰ চৰ চ কৰ তৰ ল য
  • হ ত ক কত ৰ দ হ ৱস ন ঘট ম ত য ৰ সময ত ত খ তৰ বয স আছ ল বছৰ ম ন উৎপল ড চ ম বৰ মন চ ই য ৱ মগজ ত ৰ য ৱ ক ইট ম ন গ ত দ ন ক অসম. প ৰক শক গ ৱ হ ট
  • চনত অসম স হ ত য সভ ৰ ড ফ অধ ব শনৰ কব সন ম লনৰ সভ পত ত ব কৰ ছ ল চনৰ ড চ ম বৰত য ৰহ টৰ ওচৰৰ ম ল ক ঠগ ৱত নল ন ধৰ ভট ট চ ৰ যৰ জন ম হ ছ ল ত ও ৰ
  • Icon 2004 ড চ ম বৰ অসম য ভ ষ ত অসমৰ অৰ থন ত ৰ প ৰথম গ ৰন থৰ স ণ ল জয ন ত অগ ৰদ ত দ ন ক অগ ৰদ ত. স গ ৰহ কৰ হ ছ ড চ ম বৰ Who s
  • য ৱ ৰ প ৰস ত ৱ প নছ ট ই ন কচ কৰ দ উত ক অম ন ত হ ৱ ত ছ গ চ ই চনৰ ড চ ম বৰ ত ৰ খ বল ন ৰয ণ বৰ ই ন প ল ন মৰ জ হ জত উঠ উচ চ শ ক ষ ৰ ন ম ত ত কল কত ল