ⓘ ১ এপ্ৰিল. ১৮২৬ - ইণ্টাৰনেল কম্বিউশ্বন ইঞ্জিনৰ বাবে ছেমুৱেল মৰেই পেটেণ্ট লাভ কৰে। ১৯৭৩ - জিম কৰবেট ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত ব্ৰাঘ্য প্ৰকল্পৰ শুভাৰম্ভ। ২০০৪ - গুগলৰ দ্ব ..

                                     

ⓘ ১ এপ্ৰিল

  • ১৮২৬ - ইণ্টাৰনেল কম্বিউশ্বন ইঞ্জিনৰ বাবে ছেমুৱেল মৰেই পেটেণ্ট লাভ কৰে।
  • ১৯৭৩ - জিম কৰবেট ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত ব্ৰাঘ্য প্ৰকল্পৰ শুভাৰম্ভ।
  • ২০০৪ - গুগলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বিনামূলীয়া, বিজ্ঞাপন সমৰ্থিত ই-মেইল সেৱা জিমেইল মুকলি।
  • ১৮৮৭ - মুম্বাই অগ্নি নিৰ্বাপক বাহিনীৰ প্ৰতিষ্ঠা।
  • ১৯৩৬ - পূৰ্বতে কলিংগ বা উৎকল নামেৰে প্ৰসিদ্ধ উৰিষ্যাক ৰাজ্য ৰূপে ঘোষণা।
  • ১৯১২ - ভাৰতৰ ৰাজধানী কলকাতাৰ পৰা দিল্লীলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়।
  • ২০০২ - নামৰূপ সাৰ কাৰখানাক হিন্দুস্তান ফাৰ্টিলাইজাৰ কৰ্পৰেশ্বনৰ পৰা বিভক্ত কৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰ ভেলী ফাৰ্টিলাইজাৰ কৰ্পৰেশ্বন লিমিটেড হিচাপে নামকৰণ।
  • ১৯৩৫ - ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় বেংক, ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ প্ৰতিষ্ঠা।
  • ১৯৭২ - গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নাগালেণ্ড ৰাজ্যৰ শাখা, কহিমা বিচাৰ পীঠৰ বাবে স্থায়ী বিচাৰক হিচাপে অৰূপ কুমাৰ গোস্বামীক নিযুক্ত।
  • ২০০১ - নেদাৰলেণ্ডত সম-লিংগ বিবাহৰ বৈধকৰণ। এই আইন প্ৰণয়ন কৰা এইখনেই প্ৰথম দেশ।
  • ১৮৭৮ - কলকাতাত যাদুঘৰ প্ৰতিষ্ঠিত হয়।
                                     

1. জন্ম

  • ১৯৩৬ - তৰুণ গগৈ, অসমৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী।
  • ১৫৭৮ - ৰক্ত সঞ্চালন পদ্ধতিৰ অন্যতম উদ্ভাৱক ডা° উইলিয়াম হাৰ্ভেৰ জন্ম। মৃত্যু: ১৬৫৭
  • ১৯২২ - ৱিলিয়াম মেনচেষ্টৰ, আমেৰিকাৰ লেখক। মৃত্যু: ২০০৪
  • ১৯২৯ - মিলান কুন্দেৰা, ফৰাচী তথা চেক্ ঔপন্যাসিক।
  • ১৯২৬ - হেমেন্দ্ৰ প্ৰসাদ বৰুৱা, হাভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা এম বি এ ডিগ্ৰী গ্ৰহণ কৰা উত্তৰ-পূবৰ প্ৰথমজন ব্যক্তি, অসম আৰু পূব ভাৰতৰ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ উদ্যোগপতি।
  • ১৯৪৩ - নাৰায়ণ চন্দ্ৰ বৰকটকী, ভাৰতীয় সংসদৰ নিম্ন সদন লোকসভাৰ সাংসদ।
  • ১৯৩৭ - মহম্মদ হামিদ আঞ্চাৰী, ভাৰতৰ ১৩ তম ৰাষ্ট্ৰপতি।
  • ১৯২৭ - যোগেশ দাস, অসমীয়া চুটিগল্প আৰু উপন্যাস লেখক তথা সাংবাদিক।
                                     
  • এপ ৰ ল গ ৰ গৰ য ক ল ণ ড ৰ অন সৰ বছৰৰ চত ৰ থ ম হ এই ম হত ম ঠ দ ন থ ক এপ ৰ ল : এপ ৰ ল ফ ল এপ ৰ ল : ব শ ব স ব স থ য দ ৱস এপ ৰ ল : ব দ ধৰ জন মদ ন
  • গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক ম ই ৰ জ 1 May দ নট গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ই ল ণ ডৰ ৰজ হ চ প এডৱ ৰ ড দ য
  • এপ ৰ ল ই ৰ জ 23 April হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক এপ ৰ ল ই ৰ জ 23 April দ নট
  • এপ ৰ ল ই ৰ জ 13 April হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক - ৰ ওল ট আইনৰ প ৰত ব দত অম তসৰত
  • এপ ৰ ল গ ৰ গৰ য বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন - ভ ৰতৰ ব ম ব ইত প ৰথম য ত ৰ ব হ ৰ ল চল চল আৰম ভ হয - উইলব ৰ ৰ ইট
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - প ৰথম দ ৰ ঘ - দ ৰত বৰ ৰ জহ ৱ দ ৰদৰ শন
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ব ট শ য দ ঘৰ প ৰত ষ ঠ কৰ হয
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ই ল ণ ড, ফ ল ণ ড ৰ ছ আৰ উত তৰ ফ ৰ ন সত
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ল জ এঞ জ লছত স য ক ত ৰ ষ ট ৰৰ প ৰথম