ⓘ ভাৰতীয় ডাক. ২০১৩ চনৰ ২২ মাৰ্চ তাৰিখে অণুবৈদ্যুতিকইলেক্ট্ৰনিক ভাৰতীয় পোষ্টেল অৰ্ডাৰ e-IPO আৰম্ভ কৰা হয় কেৱল দেশৰ বাহিৰত থকা ভাৰতীয়ৰ বাবে। এইবোৰ পোষ্টেল অৰ্ডা ..

                                     

ⓘ ভাৰতীয় ডাক

২০১৩ চনৰ ২২ মাৰ্চ তাৰিখে অণুবৈদ্যুতিকইলেক্ট্ৰনিক ভাৰতীয় পোষ্টেল অৰ্ডাৰ e-IPO আৰম্ভ কৰা হয় কেৱল দেশৰ বাহিৰত থকা ভাৰতীয়ৰ বাবে। এইবোৰ পোষ্টেল অৰ্ডাৰৰ সহায়ত অনলাইন যোগে ২০০৫ চনৰ তথ্য জনাৰ অধিকাৰ আইনৰ মাছুল পৰিশোধ কৰাৰ সুবিধা হল। ২০১৪ চনৰ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে এই সেৱা সকলো ভাৰতীয়ৰ বাবে মুকলি কৰি দিয়া হয়।

                                     
  • প ৰত খন দ শৰ ড ক ব যৱস থ ত ড ক ট কটৰ ব যৱহ ৰ কৰ হয প ৰত বছৰ প ৰচ ৰ পৰ ম ণৰ ড ক ট কট প ৰক শ কৰ হয ব শ ষ ব শ ষ দ নক স মৰণ কৰ ড ক ব ভ গসম হ ড ক ট কট প ৰক শ
  • ড ক স চক ক ব প নক ড ব প ন ন ই ৰ জ Postal Index Number চম ক PIN ভ ৰত য ড ক ব ভ গৰ ড কঘৰ স চ ৱ ব যৱস থ প ৰত ট প নক ডত 6ট স খ য থ ক প নক ড
  • প ৰ ৰকৰ স ধ ৰণ ঘৰ ৱ ম ইল ট ৰ ফ কতক অধ ক ব যয নহয স ন ড ক স ৱ ৰ জৰ য ত য দ ধ ক ষ ত ৰত ভ ৰত য স মৰ ক কৰ ম য ব ন ম ল য ক গ হ দ শল পত ৰ ব প ক জ প ৰ ৰণ
  • অস মৰ ক সন ম ন পদ মভ ষণ প ৰদ ন কৰ চনৰ ম ত ৰ খ ভ ৰত য ড ক ব ভ গ ত ও ৰ ন মত এট ড ক ট কট প ৰৱৰ তন কৰ চনৰ ম ত ৰ খ নগ ৱত অম য ক ম ৰ
  • ৰ প ঙ কণ কৰ ছ ল, ত ও ভ ৰত য স গ ৰহ লয স স থ ৰ সচ বও স গ ৰহ লয ট ত ক ইব ট ও ফ ৰ ম প ৰদৰ শন কৰ হ ছ য ত স ব ধ নত ৰ প ছৰ য গৰ ড ক ট কটৰ প ৰদৰ শন য ক ন
  • আৰ ড ক ব ভ গ অস মৰ ক স ৱ ভ ৰত য দ ৰস য গ স ৱ ভ ৰত য ড ক স ৱ ভ ৰত য ৰ ড অ ন য মক স ৱ ট ল গ ৰ ফ ট ৰ ফ ক স ৱ ভ ৰত য ড ক আৰ ট ল গ ৰ ফ
  • অভ ষ ক ত হয - ন উয ৰ ক আৰ বষ টন চহৰৰ ম জত ন য ম ত ড ক য গ য গ আৰম ভ হয - কলক ত - লণ ডন ড ক য গ য গ ব যৱস থ আৰম ভ হয - কলক ত ৰ ব ক অফ
  • কল ক ষ ত ৰ, শ ন ত ন ক তনৰ কল ভৱন আদ ত ত খ তৰ শ ল পকৰ ম প ৰদৰ শন হয ৷ ত খ ত ভ ৰত য ড ক ব ভ গৰ অধ নত মহ ৰ ষ ট ৰৰ ন শ কস থ ত ইণ ড য চ ক উৰ ট প ৰ ছত দ শশ ৰ ষ ঠ
  • অধ পত হয চনৰ আজ ৰ দ নট ত ব শ বৰ প ৰথমট ড ক ট কটৰ ৰ জহ ৱ ব যৱহ ৰ আৰম ভ হয ব ৰ ট ইনত এই ড ক ট কটট চনৰ জ ন ৱ ৰ ত প ৰৱৰ তন কৰ হ ছ ল
  • অন য ন য ডব ৰ স মগ ৰ কঢ ওৱ ডব গ ৰ ডৰ ডব ড ক কঢ ওৱ ডব ভ জন ডব আদ স খ য আছ ল ট ভ ৰত য ৰ ল ৰ জহ ম ল পৰ বহণৰ পৰ আৰ য ত ৰ