ⓘ অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকা এগৰাকী অসমীয়া কবি, নাট্যকাৰ, গদ্য লেখক আৰু শিশু সাহিত্যিক। ১৯৫৩ চনৰ পৰা ১৯৫৬ চনলৈ তেওঁ একাদিক্ৰমে তিনিবাৰ অসম সাহিত্য সভাৰ সাধাৰণ সম্পাদক ন ..

                                     

ⓘ অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকা

অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকা এগৰাকী অসমীয়া কবি, নাট্যকাৰ, গদ্য লেখক আৰু শিশু সাহিত্যিক। ১৯৫৩ চনৰ পৰা ১৯৫৬ চনলৈ তেওঁ একাদিক্ৰমে তিনিবাৰ অসম সাহিত্য সভাৰ সাধাৰণ সম্পাদক নিৰ্বাচিত হৈছিল। ১৯৫৯ চনৰ অসম সাহিত্য সভাৰ নগাঁও অধিবেশনত তেখেতে সভাপতিত্ব কৰিছিল। অসম সাহিত্য সভাই ১৯৮২ চনত তেখেতক সাহিত্যাচাৰ্য উপাধিৰে সন্মানিত কৰে। হাজৰিকাদেৱে অসমত এক নাট্য আন্দোলনৰ সূচনা কৰি অসমৰ ৰঙ্গমঞ্চসমূহত প্ৰভাৱ পেলাইছিল আৰু তাৰেই ফলত বঙালী নাটকে অসমৰ ৰঙ্গমঞ্চ ত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল।

                                     

1. জন্ম তথা প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকাৰ ১৯০৩ চনৰ ৯ ছেপ্টেম্বৰত গুৱাহাটীত জন্ম হয়। পিতৃৰ নাম ৰমাকান্ত হাজৰিকা আৰু মাতৃৰ নাম নিৰুপমা হাজৰিকা আছিল। অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকাই লতাশিল প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত বাল্য শিক্ষা আৰু মাণিক চন্দ্ৰ বৰুৱা মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয়ত শিক্ষা সমাপ্ত কৰি কটন কলেজিয়েট বিদ্যালয়ত মাধ্যমিক শিক্ষা লাভ কৰে। ১৯২৩ চনত প্ৰৱেশিকা পৰীক্ষাত তিনিটা লেটাৰ নম্বৰ সহ উত্তীৰ্ণ হয়। ১৯২৮ চনত কটন মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা কলা বিভাগত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে। ১৯৪৪ চনত অনাঅনুষ্ঠানিক ভাবে পৰীক্ষা দি দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ প্ৰথম স্থান লাভ কৰি কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা অসমীয়া বিষয়ত স্নাতকোত্তৰ উপাধি লাভ কৰে। ১৯৩০ চনৰ পৰা ১৯৪৮ চনৰ ভিতৰত হাজৰিকাই অসমৰ বিভিন্ন ঠাইত শিক্ষকতা কৰিছিল আৰু সেই সময়তেই আইনৰ স্নাতক ডিগ্ৰী গুৱাহাটী আৰ্ল মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা আৰু বি টি ডিগ্ৰী চেইণ্ট এডমাণ্ডচ মহাবিদ্যালয়, শ্বিলং লাভ কৰিবলৈ সমৰ্থ হৈছিল। ১৯৪৮ চনত হাজৰিকাদেৱে কটন মহাবিদ্যালয়ৰ অসমীয়া বিভাগৰ প্ৰবক্তা হিচাপে নিযুক্তি পাইছিল। পিছলৈ কটন মহাবিদ্যালয়ৰ অসমীয়া বিভাগৰ মুৰব্বী অধ্যাপকৰূপে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰে।

                                     

2. ব্যক্তিগত জীৱন

১৯৩৭ চনত অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকাই সাবিত্ৰী হাজৰিকাৰ লগত বিবাহ পাশত আবদ্ধ হৈছিল। তেওঁ গুৱাহাটীৰ উজান বজাৰস্থিত তপোবনত স্থায়ীভাবে বসবাস কৰিব আজীৱন সাহিত্য সেৱাত মনোনিৱেশ কৰিছিল।

                                     

3. সাহিত্যৰাজি

অতুল চন্দ্ৰ হাজৰিকাই সৰ্বমুঠ ১২৪খন গ্ৰন্থৰ ৰচনা কৰি অসমীয়া সাহিত্যক সমৃদ্ধিশালী কৰি থৈ গৈছে। তাৰ ভিতৰত সংকলন আৰু সম্পাদনা কৰা গ্ৰন্থৰ সংখ্যা ২৪খন, নাটক আৰু নাটক সম্পৰ্কীয় গ্ৰন্থ ৩২খন, গীত আৰু কবিতা গ্ৰন্থ ২৩ খন, শিশুৰ বাবে ৰচিত গ্ৰন্থ ৪০খন আৰু ৫খন বিবিধ বিষয়ক গ্ৰন্থ আছিল। হাজৰিকা দেৱে ১৯২৮ চনত মিলন আলোচনীৰ সম্পাদনা কৰিছিল আৰু কিছুদিন শিশু আলোচনী দীপক ৰো সম্পাদনা কৰিছিল। তেওঁ অমিয়কুমাৰ দাসৰ বাঁহীত চিত্ৰদাস ছদ্মনামেৰে অসংখ্য কবিতা প্ৰকাশ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ প্ৰথম কবিতাটো আছিল বসন্তকাল। হাজৰিকাৰ অসমীয়া নাট্য ইতিহাসমূলক গ্ৰন্থ মঞ্চলেখা ১৯৬৭ চনত প্ৰকাশ হয় আৰু এই গ্ৰন্থৰ বাবেই তেখেতে সাহিত্য অকাডেমি বঁটা লাভ কৰে। ১৯৭১ চনত তেখেতক ভাৰত চৰকাৰে পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে সন্মানিত কৰে। অসম সাহিত্য সভাৰ লগত ওতপ্ৰোতভাৱে জড়িত হাজৰিকাই ১৯৫৩ চনৰ পৰা একেলেঠাৰীয়ে তিনিবছৰৰ বাবে প্ৰধান সম্পাদকৰ পদত থাকি ১৯৫৬ চনত উপ-সভাপতি নিৰ্বাচিত হয় আৰু ১৯৫৯ চনত নগাঁও জিলাত হোৱা অসম সাহিত্য সভাৰ বাৰ্ষিক অধিবেশনত সভাপতিত্ব কৰে।

                                     
  • কল ত জ ত ব ল জন য য ভ প ন হ জৰ ক অসম তথ ভ ৰতৰ এগৰ ক গ য ক, স ৰক ৰ, গ ত ক ৰ আৰ স গ ত পৰ চ লক অত ল চন দ ৰ হ জৰ ক অসম য স হ ত য ক শইক য ফ কন
  • প য প ৰ ণ ম দ ৱ বৰ মন ব ণ ম শ ৰ ন ল পৱন বৰ ৱ অত ল চন দ ৰ বৰ ৱ ব ৰ ন স হ দ দ ল চল হ যত ন হ জৰ ক ইন দ ৰ ম ৰ ব পচন দ ৰ মহন ত ভৱ নন দ ড ক ড ভব ন দ ৰ
  • ই ৰ জ Atul Chandra Barua - স হ ত য ক আৰ স হ ত য সম ল চক অত ল চন দ ৰ বৰ ৱ এগৰ ক চৰক ৰ প ৰশ সন ক ব ষয আছ ল চনত শ ৱ লক ছ ত অন ষ ঠ ত
  • ৰচন কৰ ছ ল আৰ ভ ৰ ম যম ণৰ ব ব ব ভ ন ন কল - ক শল আৱ ষ ক ৰ কৰ ছ ল অত ল চন দ ৰ হ জৰ ক ব ট ৰ সন ম ন ত এখ তক মঞ চ প ৰভ কৰ ব ল ও জন য য ৰ জ নত
  • হ ল: বনৰ য ফ ল পৰ চ লক: অত ল বৰদল ব ষ ট পৰ চ লক: দ উত বৰ ৱ ন য ত পৰ চ লক: ইন দ কল প হ জৰ ক ধৰ মক ই পৰ চ লক: ভব ন দ স
  • ড ভ প ন হ জৰ ক - অসম তথ ভ ৰতৰ এগৰ ক গ য ক, স ৰক ৰ, গ ত ক ৰ আৰ স গ ত পৰ চ লক আছ ল তদ পৰ ত খ ত আছ ল এগৰ ক চ ত ৰকৰ, ল খক, ব শ বব দ য লয ৰ
  • অত ল বৰদল ই ৰ জ Atul Bordoloi অসমৰ এজন প ৰস দ ধ চলচ চ ত ৰ পৰ চ লক আছ ল চনত ম ক ত প ৰ প ত অপৰ জ য ন মৰ চলচ চ ত ৰৰ পৰ চ লন ৰ য গ দ ত খ ত অসম য
  • শইক য ব ট - ম ন ল ইট ম ড য ব ট অসম ন ট য সন ম লন ব ট অত ল চন দ ৰ হ জৰ ক ব ট ন ট য স ন ধ ব ট গ ৰ জ আদ য শৰ ম ব ট এট নষ ট ল ৰ ৰ
  • কল ক ষ ট খ ন ক ধৰ ৰ খ বল অসম স হ ত য সভ ৰ প ৰ ক তন সভ পত প ৰয ত অত ল চন দ ৰ বৰ ৱ জনস য গ ব ষয শ ল প প ৰয ত ৰ দ ৰ বৰ ৱ স ই সময ৰ স স ক ত ক
  • ব ন দ ৱ বৰ ৱ নক ল চন দ ৰ সভ পণ ড ত স ৱৰণ ব ট গজ ন ড ক পৰ শ চন দ ৰ শৰ ম স ৱৰণ ব ট ল কস স ক ত ম লক গৱ ষণ গ ৰন থ ব ট ভব ন হ জৰ ক ৰজন ক ন ত গগ