ⓘ ২৭ মাৰ্চ. ২০১৭ - অৰুণ শৰ্মাৰ মৃত্যু। তেখেত একাধাৰে এজন নাট্যকাৰ, ঔপন্যাসিক, প্ৰবন্ধ লিখক, কবি তথা অনাতাঁৰ শিল্পী আছিল। ১৯৬৮ - য়ুৰি গেগেৰিন, ৰুছ দেশৰ ইউৰি গেগৰি ..

                                     

ⓘ ২৭ মাৰ্চ

  • ২০১৭ - অৰুণ শৰ্মাৰ মৃত্যু। তেখেত একাধাৰে এজন নাট্যকাৰ, ঔপন্যাসিক, প্ৰবন্ধ লিখক, কবি তথা অনাতাঁৰ শিল্পী আছিল।
  • ১৯৬৮ - য়ুৰি গেগেৰিন, ৰুছ দেশৰ ইউৰি গেগৰিন প্ৰথম মহাকাশচাৰী ব্যক্তি। প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত হোৱা বিমান দুৰ্ঘটনাত তেখেত নিহত হয়।
                                     
  • ম ৰ চ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন - ভ ৰতত প ৰথম দ ৰ তগ ম ৰ জধ ন এক সপ ৰ ছ ৰ ল হ ওড আৰ নত ন দ ল ল ৰ ম জত
  • ম ৰ চ গ ৰ গ ৰ য বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন - জ ক ৰ হ ছ ইন, ভ ৰতৰ আট ইতক প ৰস দ ধ তবল ব দক - ম ক স ড লব ৰ ক, ন ব ল
  • ম ৰ চ ই ৰ জ 14 March দ নট গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰট শ ষ হ বল এই দ নৰ পৰ ম ঠ ট দ ন ব ক থ ক
  • ব জয ব ৰ দ ৱস - প ৰ গ ৱ স ব ধ নত দ ৱস - বছন য আৰ হ ৰ জ গ ভ ন ম ৰ চ গণ আন দ লন দ ৱস - দক ষ ণ ক ৰ য ব শ ব ল ক প ৰত ৰক ষ দ ৱস - আন তৰ জ ত ক
  • পৰ ই আধ ন ক ম ৰ চ শব দট আহ ছ ব ম দ ৱস ম ৰ চ পত ক দ ৱস : ম ৰ চ ব শ ব বন যপ ৰ ণ দ ৱস : ম ৰ চ আন তৰ জ ত ক ন ৰ দ ৱস : ম ৰ চ আন তৰ জ ত ক গণ ত
  • ভ ৰত য ম ন সময অন সৰ দ নৰ বজ ত, প ৰ য খণ ডৰ ছ প ত ম বৰ, ত ৰ খৰ পৰ ম ৰ চ ল ড ড ন চন ল য গ প ৰচ ৰ ত হ ছ ল পৰ চয ম লক খণ ডট
  • ম ৰ চ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন - শ ৰ ল ক ত হ ৱ ব ম ব স ফ ৰণত উপ - প ৰত ৰক ষ মন ত ৰ ব জয সহ জন ন হত
  • ফ ব ৰ ৱ ৰ ক ৰ যব হ শ ৰ প ৰক শ ফ ব ৰ ৱ ৰ - ম জয ৰ ম দ স দ লতৰ ম, ম - ম ছ য দ ফজল আল ম - আগষ ট
  • ম ৰ চ ই ৰ জ 18 March হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক ব ব চ এই দ নত