ⓘ ২২ নৱেম্বৰ. আজি লেবাননৰ স্বাধীনতা দিৱস। ১৭৭৪ চনত ভাৰতৰ ব্ৰিটিছ প্ৰশাসক ৰবাৰ্ট ক্লাইভৰ মৃত্যু। ১৮০৯ চনত আধুনিক কল্মৰ আৱিষ্কাৰ৷ ১৮৬৪ চনত ভাৰতৰ ঔপনিৱেসিক অনুশীলনকা ..

                                     

ⓘ ২২ নৱেম্বৰ

আজি লেবাননৰ স্বাধীনতা দিৱস।

১৭৭৪ চনত ভাৰতৰ ব্ৰিটিছ প্ৰশাসক ৰবাৰ্ট ক্লাইভৰ মৃত্যু।

১৮০৯ চনত আধুনিক কল্মৰ আৱিষ্কাৰ৷

১৮৬৪ চনত ভাৰতৰ ঔপনিৱেসিক অনুশীলনকাৰী প্ৰথম মহিলা চিকিৎসক ডাঃ ৰুক্ষ্মাবাই ৰাউতৰ জন্ম৷

১৮৬৯ চনত ফৰাচীৰ ঔপনাসিক ন’বেল বিজয়ী ঔপনাসিক আন্দে পল গুইল্লোম জিদৰ জন্ম।

১৮৮৪ চনত সাহিত্যিক আল্লামা নাদবীৰ জন্ম৷

১৮৮৯ চনত ভাৰতৰ নৱম লোকসভা নিৰ্বাচন আৰম্ভ৷

১৮৯২ চনত ভাৰতপ্ৰেমী ইংৰাজী মীৰা বেনৰ জন্ম৷

১৯৩৯ চনত সমাজবাদী পাৰ্টিৰ মুৰব্বী মুলায়ন সিং যাদৱৰ জন্ম।

১৯৪৩ চনত লেবাননৰ স্বাধীনতা লাভ।

১৯৪৩ চনত ৰাজনীতিবিদ মূলায়েম সিং যাদৱৰ জন্ম৷

১৯৫৬ চনত অষ্টেলিয়াৰ মেলবৰ্ণত ১৬ তম অলিম্পিক গেমছ আৰম্ভ।

১৯৬৩ চনত আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জন ফিৎজাৰেল্ড কেনেডীৰ মৃত্যু।

১৯৮৭ চনত লোক-সঙ্গীতজ্ঞ হেমাংগ বিশ্বাসৰ মৃত্যু৷

১৯৯১ চনত আফ্ৰিকাৰ প্ৰথম ব্যক্তি হিচাপে ইজিপ্তৰ বোট্ৰাছ ঘালী ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সচিব প্ৰধান হিচাপে নিৰ্বাচিত।

                                     
  • নৱ ম বৰ ই ৰ জ 5 November দ নট গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰট শ ষ হ বল এই দ নৰ পৰ ম ঠ ট দ ন ব ক থ ক
  • এপ ৰ ল ই ৰ জ 22 April হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক এপ ৰ ল ই ৰ জ 22 April দ নট
  • প ৰয জক - পৰ চ লক জ ন বল দ য জন ছ মহল য ৰ দ ব ৰ পৰ চ ল ত মহ সমৰ নৱ ম বৰ - ত চ ত ৰগ হত ম ক ত দ য হয ছব খনত ৰখ আইট ম গ ন - ট ত ইউক ৰ ন য ন
  • নৱ ম বৰ ই ৰ জ 14 November দ নট গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰট শ ষ হ বল এই দ নৰ পৰ ম ঠ ট দ ন ব ক
  • নৱ ম বৰ গ ৰ গৰ য বৰ ষপঞ জ ব খ ৰ ষ ট য বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ এক দশ ম হ এই ম হত ম ঠ দ ন
  • ব জ ফ কন ই ৰ জ Biju Phukan জন ম: ফ ব ৰ ৱ ৰ - নৱ ম বৰ অসম য চলচ চ ত ৰ জগতৰ এজন খ য তন ম অভ ন ত আছ ল ত খ ত চলচ চ ত ৰ পৰ চ লক
  • আদ য শৰ ম নৱ ম বৰ ফ ব ৰ ৱ ৰ অসমৰ এগৰ ক চ ত ৰশ ল প ত খ তৰ জন মস থ ন নলব ৰ জ ল ৰ ম খ ব হ অসমৰ ব ভ ন ন ভ ৰ ম যম ণ থ য ট ৰ দলৰ
  • উত তৰ গ ল ৰ ধৰ আগষ ট ম হৰ সমত ল য স ধ ৰণ বছৰত ফ ব ৰ ৱ ৰ ম ৰ চ আৰ নৱ ম বৰ ম হৰ প ৰথম ত ৰ খত এক ই ব ৰ হয স ই সময ত এই ম হ আৰ জ ন ৱ ৰ ৰ শ ষ দ নত
  • ত খ ত অসম স হ ত য সভ ৰ প ঠশ ল অধ ব শনৰ সভ পত ৰ আসন অলঙ ক ত কৰ ছ ল চনৰ আগষ টত ড ব ৰ গড জ ল ৰ ট খ ত মহ ন দ ৰ বৰ ৰ জন ম হয ত ও ৰ প ত ৰ ন ম আছ ল
  • চ প ৰ ই ৰ জ B. R. Chopra সম প ৰ ণ ন ম: বলদ ৱ ৰ জ চ প ৰ এপ ৰ ল নৱ ম বৰ আছ ল এগৰ ক হ ন দ চলচ চ ত ৰৰ ন ৰ ম ত তথ ন ৰ দ শক ত খ ত
  • professor Dr Kabin Phukan no more, The Sentinel, 25 May 2011, Retrieved 21 Dec 2011 ড: ফ কনল ব লম ব ত স ব ক ত ৰব ন ভ ঞ আম ৰ অসম, ড চ ম বৰ