ⓘ ১৯ এপ্ৰিল. ১৯১৯ - আন্তৰ্জাতিক শ্ৰম সংস্থা প্ৰতিষ্ঠা। ১৮৩৯ - লণ্ডন চুক্তিৰ মাধ্যমত বেলজিয়ামৰ স্বাধীনতা লাভ। ১৯৭৫ - ভাৰতৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহ আৰ্যভট্ট উৎক্ষেপন ..

                                     

ⓘ ১৯ এপ্ৰিল

  • ১৯১৯ - আন্তৰ্জাতিক শ্ৰম সংস্থা প্ৰতিষ্ঠা।
  • ১৮৩৯ - লণ্ডন চুক্তিৰ মাধ্যমত বেলজিয়ামৰ স্বাধীনতা লাভ।
  • ১৯৭৫ - ভাৰতৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহ আৰ্যভট্ট উৎক্ষেপন কৰে।
  • ১৯৪৮ - ম্যানমাৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘত যোগদান কৰে।
  • ১৭৭৫ - আমেৰিকাৰ স্বাধীনতা যুদ্ধ আৰম্ভ।
                                     

1. জন্ম

  • ১৯৭৭ – অঞ্জু ববী জৰ্জ, ভাৰতীয় লং দীঘল জাম্পাৰ।
  • ১৯৮৭ – মাৰিয়া ছাৰাপোভা, ৰুছ টেনিছ খেলুৱৈ।
  • ১৯৫৭ – মুকেশ আম্বানী, ভাৰতীয় ব্যৱসায়ী, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ চেয়াৰমেন আৰু বৰ্তমান এচিয়াৰ ধনী ব্যক্তি।
                                     

2. মৃত্যু

  • ১৯০৬ - পিয়েৰ ক্যুৰি, নোবেল পুৰস্কাৰ বিজয়ী ফৰাচী পদাৰ্থবিজ্ঞানী। জন্ম: ১৮৫৯
  • ১৯৯৮ - অক্টাৱিয় পাছ, মেক্সিকান কবি, লেখক আৰু কূটনীতিবিদ।
  • ১৮৮২ - চাৰ্লছ ডাৰউইন, ইংৰাজ জীৱবিজ্ঞানী। তেখেতে প্ৰথম বিৱৰ্তনবাদৰ ধাৰণা দিয়ে। জন্ম: ১৮০৯
  • ১৮২৪ - লৰ্ড বায়ৰন, এংলো-স্কটিছ কবি।
                                     
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ই ল ণ ডৰ ৰজ হ চ প এডৱ ৰ ড দ য
  • এপ ৰ ল ই ৰ জ 23 April হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক এপ ৰ ল ই ৰ জ 23 April দ নট
  • এপ ৰ ল গ ৰ গৰ য বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন - ভ ৰতৰ ব ম ব ইত প ৰথম য ত ৰ ব হ ৰ ল চল চল আৰম ভ হয - উইলব ৰ ৰ ইট
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - প ৰথম দ ৰ ঘ - দ ৰত বৰ ৰ জহ ৱ দ ৰদৰ শন
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ব ট শ য দ ঘৰ প ৰত ষ ঠ কৰ হয
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ইণ ট ৰন ল কম ব উশ বন ইঞ জ নৰ ব ব
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ই ল ণ ড, ফ ল ণ ড ৰ ছ আৰ উত তৰ ফ ৰ ন সত
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ল জ এঞ জ লছত স য ক ত ৰ ষ ট ৰৰ প ৰথম
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ৰ ষ ট ৰপত ৰ ৰ পৰ পদক ল ভ কৰ প ৰথম