ⓘ ২৯ এপ্ৰিল. ১৯৩৬ - জুবিন মেহতা, প্ৰাচ্য আৰু প্ৰাশ্চাত্যৰ শাস্ত্ৰীয় সঙ্গীতৰ ভাৰতীয় পৰিচালক। ১৯৭০ - এন্দ্ৰে আগাচী, আমেৰিকান টেনিছ খেলুৱৈ। ১৮৪৮ - ৰাজা ৰবি বৰ্মা, ..

                                     

ⓘ ২৯ এপ্ৰিল

  • ১৯৩৬ - জুবিন মেহতা, প্ৰাচ্য আৰু প্ৰাশ্চাত্যৰ শাস্ত্ৰীয় সঙ্গীতৰ ভাৰতীয় পৰিচালক।
  • ১৯৭০ - এন্দ্ৰে আগাচী, আমেৰিকান টেনিছ খেলুৱৈ।
  • ১৮৪৮ - ৰাজা ৰবি বৰ্মা, বিখ্যাত ভাৰতীয় চিত্ৰশিল্পী আছিল। মৃত্যু: ২ অক্টোবৰ, ১৯০৬
                                     

1. মৃত্যু

  • ২০২০: ভাৰতীয় অভিনেতা ইৰফান খানৰ ৫৩ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়। জন্ম: ৭ জানুৱাৰী, ১৯৬৭
  • ২০২০: ভাৰতীয় মুক্তি যুঁজাৰু, সমাজ সৱিকা, গান্ধিবাদী কৰ্মী হেম ভৰালীৰ ১০১ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়।
                                     
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ই ল ণ ডৰ ৰজ হ চ প এডৱ ৰ ড দ য
  • এপ ৰ ল ই ৰ জ 23 April হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক এপ ৰ ল ই ৰ জ 23 April দ নট
  • এপ ৰ ল গ ৰ গৰ য বৰ ষপঞ জ অন সৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন - ভ ৰতৰ ব ম ব ইত প ৰথম য ত ৰ ব হ ৰ ল চল চল আৰম ভ হয - উইলব ৰ ৰ ইট
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - প ৰথম দ ৰ ঘ - দ ৰত বৰ ৰ জহ ৱ দ ৰদৰ শন
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ব ট শ য দ ঘৰ প ৰত ষ ঠ কৰ হয
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ইণ ট ৰন ল কম ব উশ বন ইঞ জ নৰ ব ব
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ই ল ণ ড, ফ ল ণ ড ৰ ছ আৰ উত তৰ ফ ৰ ন সত
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ল জ এঞ জ লছত স য ক ত ৰ ষ ট ৰৰ প ৰথম
  • এপ ৰ ল হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ অন স ৰ বছৰৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল আৰ দ ন ব ক থ ক - ৰ ষ ট ৰপত ৰ ৰ পৰ পদক ল ভ কৰ প ৰথম
  • এপ ৰ ল গ ৰ গৰ য ক ল ণ ড ৰ অন সৰ বছৰৰ চত ৰ থ ম হ এই ম হত ম ঠ দ ন থ ক এপ ৰ ল : এপ ৰ ল ফ ল এপ ৰ ল : ব শ ব স ব স থ য দ ৱস এপ ৰ ল : ব দ ধৰ জন মদ ন
  • এপ ৰ ল ই ৰ জ 25 April হ ছ গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ ৰ তম অধ বৰ ষত তম দ ন বছৰ শ ষ হ বল দ ন ব ক থ ক এপ ৰ ল দ নট গ ৰ গৰ য ন বৰ ষপঞ জ
  • হ ছ ল - ৰ জ ৰব বৰ ম ব খ য ত ভ ৰত য চ ত ৰশ ল প আছ ল জন ম: এপ ৰ ল - জ ন ম ৰ ট ন, আম ৰ ক ন চ ত ৰশ ল প আজ গ ন ধ জয ন ত ভ ৰত