ⓘ শৰ্মিলা বিশ্বাস ওদিছিৰ এগৰাকী প্ৰখ্যাত ভাৰতীয় শাস্ত্ৰীয় নৃত্যশিল্পী তথা কৰিয়গ্ৰাফাৰ আৰু গুৰু কেলুচৰণ মহাপাত্ৰৰ শিষ্য। ১৯৯৫ চনত তেখেত কলকাতাত ওদিছি ভিচন এণ্ড ..

                                     

ⓘ শৰ্মিলা বিশ্বাস

শৰ্মিলা বিশ্বাস ওদিছিৰ এগৰাকী প্ৰখ্যাত ভাৰতীয় শাস্ত্ৰীয় নৃত্যশিল্পী তথা কৰিয়গ্ৰাফাৰ আৰু গুৰু কেলুচৰণ মহাপাত্ৰৰ শিষ্য। ১৯৯৫ চনত তেখেত কলকাতাত ওদিছি ভিচন এণ্ড মুভমেণ্ট ছেণ্টাৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰে, যত তেখেত শৈল্পিক পৰিচালক। কেন্দ্ৰ অভিএম ন্যাসও আছে।

২০১২ চনত, বিশ্বাস সংগীত নাটক একাডেমী বঁটা লাভ কৰিছিল, সংগীত নাটক একাডেমী, ভাৰতৰ সংগীত, নৃত্য তথা নাটকৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় একাডেমীৰ দ্বাৰা ভূষিত কৰা হয়

                                     

1. প্ৰাথমিক জীৱন আৰু শিক্ষা

শৰ্মিলা কলকাতাত জন্ম গ্ৰহণ কৰে আৰু তাতেই ডাঙৰ দীঘল হয়। তাত তেখেত আট বছৰ বয়সৰ পৰাই নৃত্য শিকিবলৈ লৈছিল। তেওঁৰ বয়স যেতিয়া ষোল্ল বছৰ, তেতিয়া তেখেত মুৰালিধৰন মাঝি ৰ পৰা ওদিছিৰ প্ৰশিক্ষণ লব ধৰিছিল আৰু পিছত গুৰু কেলুচৰণ মহাপাত্ৰৰ পৰা প্ৰশিক্ষণ লয়।

পাছপাকত, তেখেত কালানিধী নাৰায়ণনৰ পৰা অভিনয়া শিকিছিল।

                                     

2. ব্যক্তিগত জীৱন

শৰ্মিলা ১৯৮৭ চনত স্বপন কুমাৰ বিশ্বাসক বিয়া কৰাইছিল, যিয়ে স্বাস্থ্য ব্যৱস্থাপনাত বিশেষজ্ঞ এগৰাকী চিকিৎসক। এই দম্পতি কলকাতাত থাকে আৰু তেওঁলকৰ এজন পুতেক আছে, নাম - শৌমিক বিশ্বাস ।

                                     

3. পেচা

বছৰৰ পিছত বছৰ ধৰি বিশ্বাস এলিফেণ্টা, খাজুৰাহো নৃত্য উৎসৱ আৰু কোনাৰ্ক নৃত্য উৎসৱত আৰু যুক্তৰাজ্য, মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ, জাৰ্মানি, ৰাছিয়া, ডুবাই আৰু বাংলাদেশত আৰ্ট ফেষ্টিভেলত অংশ লৈছিল। তেখেত শাত্ৰীয় ওদিছিৰ লগতে তেওঁৰ পৰীক্ষামূলক কৰিয়গ্ৰাফিকৰ কাম উভয়ই সম্পাদনা কৰে।

ওড়িশাৰ মন্দিৰ নৃত্যশিল্পীসকলৰ দ্বাৰা পৰিৱেশন কৰা প্ৰাচীন মহাৰী নৃত্য লৈও তেখেত ব্যাপক গৱেষণা কৰিছে। ১৯৯৫ চনত তেখেত কলকাতাত ওদিছি ভিচন এণ্ড মুভমেণ্ট ছেণ্টাৰ অভিএম প্ৰতিষ্ঠা কৰে, যত শিল্পী পৰিচালক, আৰু তৰুণ নৃত্যশিল্পীক প্ৰশিক্ষণ দিয়ে, ইনষ্টিটিউট আভিএম-ৰ ন্যাসও পৰিচালনা কৰে।

২০০৯ চনত, তেখেত পূব তথা উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ঐতিহ্যবাহী নৃত্যৰ এখন বাৰ্ষিক উৎসৱত পূৰ্ব ধাৰা আৰাম্ভ কৰিছিল।

                                     

4. বঁটাসমূহ

তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰনালয়, চৰকাৰ কৰ্তৃক তেওঁক "শ্ৰেষ্ঠ কৰিয়গ্ৰাফী বঁটা" প্ৰদান কৰিছিল। ভাৰতত তেওঁৰ নৃত্যৰ প্ৰযোজনাৰ বাবে, সম্পৰ্ণা পুৰী দেৱদাসীসকলৰ উপৰত ভিত্তি কৰে। ১৯৯৮ চনত, পশ্চিমবঙ্গ চৰকাৰৰ তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ বিভাগৰ পৰা উদয় শঙ্কৰ বঁটা প্ৰদান কৰে। ২০১০ চনত বিশ্বাসক মহাৰী বঁটা দিয়া হয়। ২০১২ চনত, তেখেত সংগীত নাটক একাডেমী বঁটা লাভ কৰিছিল, যিটো অভিনয় শিল্পীসকলৰ বাবে সৰ্বোচ্চ বঁটা, সংগীত নাটক তথা নাটক, ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় একাডেমী সংগীত নাটক একাডেমীৰ দ্বাৰা ভূষিত হয়।

                                     
  • শৰ ম ল ঠ ক ৰ ধৰ ম ন তৰৰ প ছত ব গম আয শ চ লত ন খ ন হ চ প ও জন য য জন ম ড চ ম বৰ হ ছ এগৰ ক ভ ৰত য অভ ন ত ৰ ত ও হ ন দ চলচ চ ত ৰৰ লগত
  • ছব ৰ ব ব আক এক ট প ৰষ ক ৰ ল ভ কৰ ষ ঠ ৰ দশকৰ শ ষভ গত ম ধব ম খ ৰ জ শৰ ম ল ঠ ক ৰ, অপৰ ণ স ন, দ ৱ শ ৰ ৰয তন জ আদ অভ ন ত ৰ সকলৰ ব ব ন পথ য কণ ঠশ ল প
  • ৱ হ দ ৰহম ন শৰ ম ল ঠ ক ৰ শ ৰ দ ৱ শ ল প শ খ বৰ ৱ শ ৰ ত হ ছ ন শ ব ত ত ৰ প ঠ স ৱ ত ৰ স ম ন থ আক ক ন ন স য শ স গল স ম ব শ ব স স চ ত ৰ স ন স ধ
  • আম ৰ ক য ক তৰ ষ ট ৰ ম ন ল প ৰভ ভ ৰত প ৰ য গ ব ন দ ভ ৰত শৰ ম ল ব শ ব স ম ন ক ষ চ থ ৰঞ জন অভ নয ম লন চ ৱ ৰ চক ই ৰ চ য ক ছ ম ন ন ম
  • ছব ৰ ম ধ যম ৰ ই সত যজ ৎৰ দ ই প ৰ য অভ ন ত স ম ত ৰ চট ট প ধ য য আৰ শৰ ম ল ঠ ক ৰৰ চলচ চ ত ৰত আত মপ ৰক শ ঘট ছব খনত অপ ক দ খ ওৱ হয কলক ত ৰ এক ভগ নপ ৰ য