ⓘ দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়া, গ্ৰন্থ. দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়া নামৰ গ্ৰন্থখন ভাৰতৰ প্ৰথমজন প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে ১৯৪২-১৯৪৬ চনত আহমেদনগৰ দুৰ্গত তেও ..

                                     

ⓘ দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়া (গ্ৰন্থ)

দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়া নামৰ গ্ৰন্থখন ভাৰতৰ প্ৰথমজন প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে ১৯৪২-১৯৪৬ চনত আহমেদনগৰ দুৰ্গত তেওঁৰ কাৰাবাসৰ সময়ছোৱাত ৰচনা কৰিছিল। দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়াক ভাৰতৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, ইতিহাস আৰু দৰ্শনৰ এক দস্তাবেজ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। গ্ৰন্থখন ১৯৪৪ চনত ৰচনা কৰা হৈছিল যদিও ১৯৪৬ চনতহে প্ৰকাশিত হয়।

                                     

1. সাৰাংশ

দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়াত প্ৰাচীন ভাৰতৰ পৰা ব্ৰিটিছ ৰাজলৈ এক দীৰ্ঘ কালৰ বৰ্ণনা প্ৰকাশিত হৈছে। নেহৰুৱে তেওঁৰ বেদ, উপনিষদৰ জ্ঞান আৰু প্ৰাচীন ভাৰতৰ ঐতিহাসিক গ্ৰন্থসমূহৰ অধ্যয়নৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি সিন্ধু সভ্যতাৰ পৰা বিভিন্ন বিদেশী আক্ৰমণকাৰীৰ আগমণ আৰু তাৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা পৰিৱৰ্তিত ভাৰতলৈকে গন্থখনত বৰ্ণনা কৰিছে।

নেহৰুৱে ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনত অংশ গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে অন্যান্য স্বাধীনতা সংগ্ৰামী সকলৰ সৈতে কাৰাবাস খাটিব লগা হৈছিল। তেওঁ এই সময়খিনিত ভাৰতৰ ইতিহাস সম্পৰ্কে তেওঁৰ জ্ঞান আৰু চিন্তাক লিখিত ৰূপ প্ৰদান কৰিছিল। গ্ৰন্থখন ভাৰতৰ ইতিহাস, দৰ্শন আৰু সংস্কৃতিৰ এক জীৱন্ত দলিল।

                                     
  • ৰত ন ব শ ব ইত হ সৰ জ ল ঙন Glimpses of World History দ য ড স কভ ৰ অৱ ইণ ড য The Discovery of India আত মকথ ম ত য ৰ আগল ক প ৰধ নমন ত ৰ ৰ