ⓘ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা ভাৰতৰ চলচ্চিত্ৰ সম্পৰ্কীয় সৰ্বোচ্চ পুৰস্কাৰ। ১৯৫৪ চনৰ পৰা ভাৰত চৰকাৰে ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰৰ গুণগত মানৰ বিকাশ আৰু প্ৰকাশৰ কাৰণে সৰ্বভাৰতী ..

                                     

ⓘ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা

ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা ভাৰতৰ চলচ্চিত্ৰ সম্পৰ্কীয় সৰ্বোচ্চ পুৰস্কাৰ। ১৯৫৪ চনৰ পৰা ভাৰত চৰকাৰে ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰৰ গুণগত মানৰ বিকাশ আৰু প্ৰকাশৰ কাৰণে সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ত আৰু ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত ‘ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা’ প্ৰৱৰ্তন কৰিবলৈ কয়। এই বঁটাই পাছলৈ ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মান হিচাপে চিহ্নিত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

                                     

1. বাহ্যিক সংযোগ

  • Directorate of Film Festivals
  • National Film Awards at IMDB
  • ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটাৰ ৱেবছাইট
  • National Awards
  • 54th awards official brochure
  • Bollywood scores big at 57th national awards
  • 54th National Film Awards for 2006
                                     
  • ম ণ ড ব ট দয ৱত ম দ ব ট গ ৱ ক ব ট গ জৰমল ম দ ব ট শ ক ষকল ৰ ষ ট ৰ য ব ট কব ৰ সন ম ন লত ম গ শক ৰ ব ট শ ৱপ ৰস দ বৰ ৱ ৰ ষ ট ৰ য ব ট ব য স
  • ভ ৰতৰ অন যতম উল ল খয গ য চলচ চ ত ৰ অন ষ ঠ ন ব ট ব ৰ প ৰথমব ৰৰ ব ব চনত ট ইমচ গ ৰ পৰ দ ব ৰ ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ ব ট হ চ প আৰম ভ হ ছ ল প ৰ থম কভ ৱ
  • পৰ চ ল ত অন ত মখন অসম য চলচ চ ত ৰ ৰ পকমল প ৰড কচনৰ ব ন ৰত ছব খন প ৰয জন কৰ ছ ল ল ন বৰ ই ইত হ স ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ মহ ৎসৱত আঞ চল ক ছব শ ত নত
  • শ ৰ ষ ঠ ছব ৰ ৰ ষ ট ৰ য ব ট স গৰল বহ দ ৰৰ ব ব ত ও ল ভ কৰ শ ৰ ষ ঠ পৰ চ লকৰ ৰ ষ ট ৰ য ব ট ছব খন ব ভ ন ন আন ত ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ মহ ৎসৱত সন ম ন ত
  • স খ যক ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ ব ট ল ভ কৰ ছ ত ম ল চলচ চ ত ৰ উদ য গৰ আগশ ৰ ৰ সঙ গ ত পৰ চ লক ইল য ৰ জ আৰ এ আৰ ৰহম ন অন য ন য আঞ চল ক চলচ চ ত ৰ উদ য গব ৰত
  • চক ৰৱৰ ত অসম য ভ ষ ৰ শ ৰ ষ ঠ ছব ৰ ৰ ষ ট ৰ য ব ট ব চ ৰকৰ ব শ ষ ব ট অৰব ন দন ব ট এছ য ন চলচ চ ত ৰ মহ ৎসৱত শ ৰ ষ ঠ মহ ল পৰ চ লক হ চ প
  • ব লছব খন চনৰ ব গ ল ৰ চলচ চ ত ৰ মহ ৎসৱৰ শ ৰ ষ ঠ ব লছব ৰ ব ট অৰ জন কৰ চনৰ ম ৰ চত ঘ ষ ত স খ যক ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ ব ট ত এই ব লছব খন শ ৰ ষ ঠ
  • উৎপল বৰপ জ ৰ এগৰ ক ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ ব ট ব জয চলচ চ ত ৰ সম ল চক আৰ পৰ চ লক ত ও ৰ প ৰথমখন প ৰ ণদ ৰ ঘ যৰ চলচ চ ত ৰ ঈশ ব য অসম য ভ ষ ৰ শ ৰ ষ ঠ
  • হয চনত ব লছব খন আঞ চল ক ভ ষ ৰ শ ৰ ষ ঠ চলচ চ ত ৰৰ শ ত নত ৰ ষ ট ৰ য চলচ চ ত ৰ ব ট ৰজত কমল ল ভ কৰ ব লছব খনৰ ক হ ন ঔপন ৱ শ ক য গৰ এজন চহক চ হ
  • শ ৰ ষ ঠ চলচ চ ত ৰ নণ ট ফ ল ম ফ ষ ট ভ ল, ফ ৰ ন স ই ৰ জ Nantes Film festival শ ৰ ষ ঠ পৰ চ লক, ৰ ষ ট ৰ য ব ট গ ল ড ন ল ট ছ Golden Lotus ৰ ষ ট ৰ য ব ট