ⓘ ভাৰতৰ বঁটাসমূহ - সংগীত নাটক একাডেমী বঁটা, অসমৰ বিভিন্ন বঁটা আৰু পুৰস্কাৰ, আন্তৰ্জাতিক গান্ধী শান্তি পুৰস্কাৰ, জগদীশ মুখী, শান্তি স্বৰূপ ভাটনাগৰ বঁটা ..

সংগীত নাটক একাডেমী বঁটা

সংগীত নাটক একাডেমী বঁটা ভাৰতত পৰিৱেশ্য কলাৰ সাধনাৰ বাবে সংগীত নাটক একাডেমীয়ে প্ৰদান কৰা বঁটা। সংগীত নাটক একাডেমী ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠিত ভাৰতীয় সংগীত, নাটক আৰু নৃত্যৰ বিকাশ আৰু প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যে স্থাপন কৰা এখন চৰকাৰী সন্থা। ইয়াৰ মুখ্য কাৰ্যালয় দিল্লীৰ ফিৰোজশ্বাহ মাৰ্গৰ ৰবীন্দ্ৰ ভৱনত অৱস্থিত। এই বঁটা পৰিৱেশ্য কলা অনুশীলনকাৰী শিল্পীসকলক প্ৰদান কৰা সৰ্বোচ্চ ভাৰতীয় স্বীকৃতি। ২০০৩ চনৰ আগতে এই বঁটাৰ লগত নগদ ৫০,০০০ টকা, এক প্ৰশংসাপত্ৰ, এখন অংগবস্ত্ৰ আৰু এখন তাম্ৰপত্ৰ প্ৰদান কৰা হৈছিল। ২০০৯ চনৰ পৰা নগদ পুৰস্কাৰ ১,০০,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। এই বঁটা সংগীত, নৃত্য, থিয়েটাৰ, অন্যান্য পৰম ...

অসমৰ বিভিন্ন বঁটা আৰু পুৰস্কাৰ

এই তালিকাত অসমৰ বিভিন্ন অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠানে সাহিত্য, কলা, সংগীত, খেল, চলচ্চিত্ৰ আদি বিভিন্ন শিতানত প্ৰদান কৰা বঁটা আৰু সন্মানসমূহৰ তালিকা দিয়া হৈছে৷

আন্তৰ্জাতিক গান্ধী শান্তি পুৰস্কাৰ

আন্তৰ্জাতিক গান্ধী শান্তি বঁটা, মহামানৱ মহাত্মা গান্ধীৰ নামত ভাৰত চৰকাৰে প্ৰদান কৰে। ১৯৯৫ চনত গান্ধীজীৰ ১২৫তম জন্মবাৰ্ষিকীৰ লগত সংগতি ৰাখি ভাৰত চৰকাৰে এই বঁটাৰ সূচনা কৰে। সামাজিক, অৰ্থনৈতিক আৰু ৰাজনৈতিক পৰিৱৰ্তনত সফলভাৱে অহিংস আৰু গান্ধী নীতি অনুসৰণ কৰা ব্যক্তি বা অনুষ্ঠানক এই বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। এই বঁটাৰ লগত আছে ১ কোটি ভাৰতীয় টকা, এখনি প্ৰশস্তি পত্ৰ আৰু এক উদ্ধৃতি। এই বঁটা ৰাষ্টীয়তা, জাতি, ধৰ্ম, বৰ্ণ নিৰ্বিশেষে প্ৰদান কৰা হয়। এই বঁটা প্ৰদানৰ বাচনি কমিটিত ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী, লোকসভাৰ বিৰোধী দলপতি, ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ আৰু দুজন প্ৰসিদ্ধ ব্যক্তিৰে গঠিত।

জগদীশ মুখী

জগদীশ মুখী এজন ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদ আৰু বৰ্তমান অসমৰ ৰাজ্যপাল। তেওঁ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টি আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ সদস্য। অসমৰ ৰাজ্যপাল নিযুক্ত হোৱাৰ আগতে তেওঁ আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ উপ-ৰাজ্যপাল হিচাপে কৰ্মৰত আছিল। ইয়াৰ আগতে তেওঁ দিল্লী চৰকাৰৰ বিত্ত, পৰিকল্পনা, অৱকাৰী আৰু কৰ আৰু উচ্চ শিক্ষা মন্ত্ৰী হিচাপে সেৱা আগবঢ়াইছিল।

অসম সাহিত্য সভাৰ ডিব্ৰুগড় অধিৱেশন (২০০১)

অসম সাহিত্য সভাৰ ৬৬তম অধিৱেশন ২০০১ চনত হোমেন বৰগোহাঞিৰ সভাপতিত্বত ডিব্ৰুগড় চহৰত অনুষ্ঠিত হৈছিল। মূল মণ্ডপৰ নামকৰণ পদ্মনাথ গোহাঞিবৰুৱাৰ নামেৰে সাহিত্য কাণ্ডাৰী মণ্ডপ আৰু মূল তোৰণখনৰ নাম ৰূপকোঁৱৰ তোৰণ ৰখা হৈছিল। সাহিত্য সভাৰ আনুষ্ঠানিক সভাৰ বাহিৰেও অধিৱেশনস্থলীত গ্ৰন্থ উৎসৱ মেলা, বিজ্ঞান আৰু শিল্প মেলা, আৰু বাণিজ্য মেলাও অনুষ্ঠিত কৰা হয়। পাঁচ দিনীয়া অধিবেশনখনৰ প্ৰথম দিনা বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে আছিল ইউনিভাৰ্ছিটি অফ ছুইডেন, ষ্টকহমৰ নোবেল বঁটা বিজয়ী Indologist ডব্লিউ এল স্মিথ।

শান্তি স্বৰূপ ভাটনাগৰ বঁটা

শান্তি স্বৰূপ ভাটনাগৰ বঁটা ভাৰতবৰ্ষত বাৰ্ষিকভাৱে বিজ্ঞানৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱা বিজ্ঞানীক বৈজ্ঞানিক তথা উদ্যোগিক অনুসন্ধান পৰিষদ -এ প্ৰদান কৰি অহা এক সন্মানীয় বঁটা৷ আন্তঃবিভাগীয় বিজ্ঞান -ত অৱদানৰ বাবে ভাৰতত আগবঢ়োৱা বঁটাসমূহৰ ভিতৰত এই বঁটাই আটাইতকৈ মৰ্য্যদাপূৰ্ণ বঁটা বুলি গণ্য কৰা হয়। এই বঁটা বৈজ্ঞানিক তথা উদ্যোগিক অনুসন্ধান পৰিষদৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সঞ্চালক শান্তি স্বৰূপ ভাটনাগৰ -ৰ স্মৃতিত প্ৰতিবছৰে প্ৰদান কৰা হয়। এই বঁটা পোনপ্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৫৮ চনত প্ৰদান কৰা হৈছিল৷

                                     

ⓘ ভাৰতৰ বঁটাসমূহ

  • ভ ৰত য চলচ চ ত ৰৰ ৰ ষ ট ৰ য সন ম ন হ চ প চ হ ন ত হ বল আৰম ভ কৰ এই ব ট সম হ প ৰ বৰ বছৰৰ ন ৰ ম ণ কৰ মন ন ত চলচ চ ত ৰ সম হক ন ম ন ক ত শ ৰ ণ সম হৰ ব ব
  • প নপ ৰথমব ৰৰ ব ব এই ব ট প ৰদ ন কৰ হ ছ ল ভ ৰতৰ ৰ ষ ট ৰপত য ৰ ষ ট ৰপত ভৱনত এক অন ষ ঠ নত আন ষ ঠ ন ক ভ ৱ ব ট সম হ প ৰ পকক প ৰদ ন কৰ হয United News of
  • ব ভ ন ন শ ত নত প ৰদ ন কৰ ব ট আৰ সন ম নসম হৰ ত ল ক দ য হ ছ ৷ তলৰ ব ট সম হ অসম চৰক ৰ ৰ ষ ট ৰ য আৰ ৰ জ য ক খ য ত অৰ জন কৰ ব যক ত ব অন ষ ঠ নক
  • ন ৰ ব শ ষ প ৰদ ন কৰ হয এই ব ট প ৰদ নৰ ব চন কম ট ত ভ ৰতৰ প ৰধ নমন ত ৰ ল কসভ ৰ ব ৰ ধ দলপত ভ ৰতৰ ম খ য ন য য ধ শ আৰ দ জন প ৰস দ ধ ব যক ত ৰ গঠ ত
  • ভ ষ ৰ স গঠন সম হৰ সভ পত সকল আৰ প ব ভ ৰতৰ স হ ত য কসকলৰ ম জত আল চন অন ষ ঠ ত হ ছ ল অসম স হ ত য সভ ৰ ব ভ ন ন ব ট সম হ প ৰদ ন কৰ বৰ ব ব এই অধ ব শনত এক ব শ ষ
  • ন ম প ৰত বছৰ CSIR প ৰত ষ ঠ দ ৱস ছ প ট ম বৰত ঘ ষণ কৰ হয ৷ এই ব ট ভ ৰতৰ প ৰধ নমন ত ৰ য প ৰদ ন কৰ ৷ Press Trust of India 27 September 2000 10
  • ব ব চনত স হ ত য অক ড ম ব ট ল ভ কৰ ত খ তল আগবঢ ৱ অন য ন য ব ট সম হ হ ল - স ব দ কত ৰ ব ব হৰ ন দ ৰ ন থ বৰ ৱ ব ট শ ৱ প ৰস দ বৰ ৱ ৰ ষ ট ৰ য
  • প ৰ বৰ ছ ভ য ট স ঘত ভ ৰত য চলচ চ ত ৰৰ গ ণগ ৰ হ দৰ শক আছ চলচ চ ত ৰ ভ ৰতৰ এক অত জনপ ৰ য ম ধ যম দ শখনত বছৰ ব ভ ন ন ভ ষ ত এহ জ ৰতক য অধ ক ছব
  • অসম য ভ ষ হ ছ সকল তক প ৰ ব য ভ ৰত য - আৰ য ভ ষ ইয ক ঘ ইক উত তৰ - প ব ভ ৰতৰ অসমত ব যৱহ ৰ কৰ হয ই অসমৰ ৰ জ য ক ভ ষ অৰ ণ চল প ৰদ শৰ ক ন ক ন ঠ ইত
  • Chungneijang Mary Kom চম ক ম ৰ কম ই ৰ জ Mary Kom জন ম ম ৰ চ, ভ ৰতৰ মণ প ৰ ৰ জ যৰ এগৰ ক ম ষ ট য দ ধ ত ও প চব ৰ ৱৰ ল ড এম চ ৰ বক স চ ম প য নশ ব পত
  • প ৰয ক ত গত প ৰত ভ ৰ সম ম ন ৰ থ প ৰদ ন কৰ এক ব ট ফ ল মফ য ৰ অন ষ ঠ নট ভ ৰতৰ অন যতম উল ল খয গ য চলচ চ ত ৰ অন ষ ঠ ন ব ট ব ৰ প ৰথমব ৰৰ ব ব চনত ট ইমচ
  • প ৰস ক ৰ আৰ সন ম ন প ৰদ ন কৰ হ ছ ম লত ত ম ল চলচ চ ত ৰত কৰ অভ নৰ ব ব এই ব ট সম হ প ৰদ ন কৰ হ ছ ত ও চনত প নপ ৰথমব ৰৰ ব ব Nallavanuku Nallavan - ত