ⓘ ৰাজনীতি বিজ্ঞান - ৰাজনীতি, দুলীয়াজান মহাবিদ্যালয়, বড়োলেণ্ড বিশ্ববিদ্যালয়, সন্দিকৈ ছোৱালী মহাবিদ্যালয়, তেজপুৰ মহাবিদ্যালয়, সাপেখাতী মহাবিদ্যালয় ..

ৰাজনীতি

ৰাজনীতি হৈছে গোটত নিৰ্ণয় লোৱা, বা ব্যক্তিৰ মাজত অন্যান্য প্ৰকাৰৰ শক্তি সম্পৰ্কৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কাৰ্যকলাপৰ সংহতি, যেনে সম্পদ বা স্থিতি বিতৰণ। ৰাজনীতিৰ শৈক্ষিক অধ্যয়নক ৰাজনীতি বিজ্ঞান বুলি কোৱা হয়। ইয়াএক "ৰাজনৈতিক সমাধান"ৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ইতিবাচকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি যি আপোচ কৰা আৰু হিংসাত্মক, বা বৰ্ণনামূলকভাৱে "চৰকাৰৰ কলা বা বিজ্ঞান" হিচাপে, কিন্তু প্ৰায়ে নেতিবাচক ধাৰণা বহন কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, বিলাবপৰাকাৰী ৱেনডেল পাইলছে ঘোষণা কৰে যে "আমি ৰাজনীতি নকৰোঁ; এই বোৰ আমাৰ সৈতে অত্যধিক উপহাৰ নহয়। ধাৰণাটো বিভিন্ন ধৰণে নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, আৰু বিভিন্ন দৃষ্টিভঙ্গীৰ মৌলিকভাৱে পৃথক ধাৰণা আছে যে ইয়াক ...

দুলীয়াজান মহাবিদ্যালয়

দুলীয়াজান মহাবিদ্যালয় ইংৰাজী: Duliajan College, ১৯৬৯ চনত স্থাপন কৰা অসমৰ দুলীয়াজানত অৱস্থিত এখন মহাবিদ্যালয়। এই মহাবিদ্যালয়খন ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অন্তৰ্ভুক্ত।

বড়োলেণ্ড বিশ্ববিদ্যালয়

বড়োলেণ্ড বিশ্ববিদ্যালয় অসমৰ কোকৰাঝাৰ জিলাৰ দেৱৰগাৱত অৱস্থিত। অসম বিধানসভাত প্ৰস্তাৱিত "বড়োলেণ্ড বিশ্ববিদ্যালয় বিধেয়ক, ২০০৯" অনুসৰি বড়োলেণ্ড বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপিত হৈছিল। সমগ্ৰ নামনি অসমৰ শৈক্ষিক উন্নতিৰ লগতে চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰ ভূটান, বাংলাদেশ আৰু নেপালৰ শিক্ষাৰ্থীৰ উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে বিশ্ববিদ্যালয়খন প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছে। বৰ্তমান অধ্যাপক ডঃ হেমন্ত কুমাৰ বৰুৱা বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ উপাচাৰ্য্য।

সন্দিকৈ ছোৱালী মহাবিদ্যালয়

সন্দিকৈ ছোৱালী মহাবিদ্যালয় হৈছে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনস্থ এখন মহাবিদ্যালয়। এইখন অসম তথা গুৱাহাটীৰ পুৰণি মহাবিদ্যালয়সমূহৰ ভিতৰত এখন, যত বিজ্ঞান আৰু কলা বিষয়ৰ সুবিধা আছে।

তেজপুৰ মহাবিদ্যালয়

তেজপুৰ মহাবিদ্যালয় কলা আৰু বাণিজ্য শাখাৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ বাবে উচ্চ শিক্ষাৰ এক কেন্দ্ৰস্থল। এইখন অসমৰ তেজপুৰ চহৰত, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ উত্তৰ পাৰে তেজপুৰ কেন্দ্ৰীয় কাৰাগাৰৰ দক্ষিণ দিশত আৰু অগ্নিগড় পাহাৰৰ নিচেই কাষত অবস্থিত।

সাপেখাতী মহাবিদ্যালয়

সাপেখাতী মহাবিদ্যালয় ইংৰাজী: Sapekhati College ১৯৮৮ চনত স্থাপন কৰা অসমৰ চৰাইদেউ জিলাৰ সাপেখাতীত অৱস্থিত এক মুখ্য আৰু সাধাৰণ ডিগ্ৰী কলেজ। এই মহাবিদ্যালয়খন ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অন্তৰ্ভুক্ত।

                                     

ⓘ ৰাজনীতি বিজ্ঞান

  • ক ৰ যকল পৰ স হত য ন সম পদ ব স থ ত ব তৰণ ৰ জন ত ৰ শ ক ষ ক অধ যয নক ৰ জন ত ব জ ঞ ন ব ল ক ৱ হয ইয ক এক ৰ জন ত ক সম ধ ন ৰ পৰ প ৰ ক ষ তত ইত ব চকভ ৱ
  • খ ৰ জন ত ব জ ঞ ন গ ইত হ স ঘ তৰ ক আৰ দৰ শন ঙ ঐচ চ ক অসম য চ গণ ত ছ স স ক ত জ ভ গ ল ঝ পৰ স খ য ব জ ঞ ন ঞ পৰ চয ম লক কম প উট ৰ ব জ ঞ ন আ ত ন
  • ব ভ গ ব ৰঞ জ ব ভ গ ৰ জন ত - ব জ ঞ ন ব ভ গ উদ ভ দ ব জ ঞ ন ব ভ গ প ৰ ণ ব জ ঞ ন ব ভ গ ব হ - প ৰয ক ত ব ভ গ ভ - তত ত ব ব ভ গ ৰস য ন - ব জ ঞ ন ব ভ গ গণ ত ব ভ গ
  • এই ৰ জন ত ব জ ঞ ন ব ষয ক চম প ৰবন ধট ক বহল ই ল খ প ৰয জন আপ ন ও ইচ ছ কৰ ল য গদ ন কৰ ব প ৰ স ন য ব হ ন ৰ ব শ ষ ক ষমত আইন চনৰ ছ প ত ম বৰ
  • প ৰথম স থ ন ল ভ ৰ ৰ জন ত ব জ ঞ ন ব ষয ত স খ য ত ৰ স ন তক উত ত ৰ ণ হয ক ৰম আৰ চনত দত তই দ ল ল ব শ বব দ য লয ৰ পৰ ৰ জন ত ব জ ঞ নত স ন তক ত তৰ
  • পৰ ৱ শ ব জ ঞ ন ই ৰ জ Environmental science হ ছ ভ ত ক, জ ৱব জ ঞ ন ক আৰ তথ য - প ৰয ক ত ৰ সমন বয ত পৰ ৱ শ আৰ পৰ ৱ শৰ ব ভ ন ন সমস য সম হৰ অধ যয ন
  • ব ভ গ ই ৰ জ ব ভ গ ইত হ স ব ভ গ শ ক ষ ব ভ গ অৰ থন ত ব জ ঞ ন ব ভ গ দৰ শন ব ভ গ ৰ জন ত ব জ ঞ ন ব ভ গ ভ গ ল ব ভ গ ব ণ জ য ব ভ গ Affiliated College of
  • ই ৰ জ শ ক ষ অৰ থন ত ব ৰঞ জ ৰ জন ত ভ গ ল ন তত ত ব গণ ত পদ ৰ থ ব জ ঞ ন ৰস য ন ব দ য উদ ভ দ ব জ ঞ ন প ৰ ণ ব জ ঞ ন PRINCIPAL S MESSAGE 2021 - 01 - 11
  • বৰ তম ন দহট ব ষয ত অসম য ই ৰ জ ৰস য ন ব জ ঞ ন পদ ৰ থ ব জ ঞ ন ব ণ জ য, ব ৰঞ জ গণ ত, ৰ জন ত ব জ ঞ ন সম জতত ত ব আৰ পৰ স খ য এম, ফ ল ড গ ৰ প ৰদ ন
  • অৰ থন ত ব ভ গ ইত হ স ব ভ গ ৰ জন ত ব জ ঞ ন ব ভ গ ব জ ঞ ন জ ৱ ব জ ঞ ন ব ভ গ ৰস য ন ব জ ঞ ন ব ভ গ পদ ৰ থ ব জ ঞ ন ব ভ গ উদ ভ দ ব জ ঞ ন ব ভ গ গণ ত ব ভ গ ড অঞ জন
  • ব ৰঞ জ ব ভ গ ৰ জন ত - ব জ ঞ ন ব ভ গ সম জতত ত ব ব ভ গ মন ব জ ঞ ন ব ভ গ স স ক ত ব ভ গ ৰস য ন - ব জ ঞ ন ব ভ গ জ ৱ - ব জ ঞ ন ব ভ গ গণ ত ব ভ গ ৰস য ন - ব জ ঞ ন ব ভ গ জ ৱ - ব জ ঞ ন